Każdy magazynier zatrudniony nie tylko w elbląskiej, ale i w każdej innej polskiej firmie, ze względu na rodzaj wykonywanych przez siebie czynności jest narażony na różnego rodzaju urazy i narażenia życia, magazynier Elbląg. Poniżej przedstawiono spis czynników środowiska pracy związanych z wykonywanym zawodem magazyniera oraz ich możliwe skutki dla zdrowia:
CZYNNIKI MOGĄCE POWODOWAĆ WYPADKI
- Wchodzenie na drabiny i pomosty oraz schodzenie z nich podczas układania lub zdejmowania towaru z regałów, półek – możliwość urazów w wyniku upadku z wysokości.
- Mokra, śliska i zatłuszczona nawierzchnia – możliwość urazów w wyniku poślizgnięcia, potknięcia i upadku.
- Urządzenia mechaniczne używane w magazynie do przemieszczania, podnoszenia ładunków, szczególnie wózki widłowe – możliwość urazów w wyniku kolizji z poruszającymi się maszynami i urządzeniami lub sprzętem stanowiącym wyposażenie magazynu.
- Nadmierny wysiłek związany z podnoszeniem, przenoszeniem, pchaniem, ciągnięciem sprzętu, kontenerów i innych ładunków – możliwość urazów (przepuklina, wypadnięcie dysku).
- Ostre przedmioty, krawędzie, odłamki szkła – możliwość urazów w wyniku ukłucia, przecięcia, przekłucia.
- Gazy wybuchowe uwalniane z nieszczelnych urządzeń, paliwo i inne substancje chemiczne – możliwość urazów i poparzeń na skutek eksplozji i pożaru.
- Rolki do transportowania ciężkich i nieporęcznych przedmiotów – możliwość zmiażdżenia stóp.
CZYNNIKI FIZYCZNE
- Nadmierny hałas – możliwość uszkodzenia słuchu.
- Czynniki specyficzne dla typu magazynu np. radioizotopy, bardzo niska temperatura w chłodniach – możliwość różnych skutków zdrowotnych.
- Zmienne warunki atmosferyczne (niska lub wysoka temperatura, przeciągi) – możliwość udaru, odmrożeń, ostrych i przewlekłych chorób układu oddechowego.
CZYNNIKI CHEMICZNE I PYŁY
- Związki toksyczne przechowywane w magazynie np. środki ochrony roślin – możliwość zatrucia.
- Pył pochodzący z produktów przechowywanych w magazynach – możliwość chorób układu oddechowego.
CZYNNIKI BIOLOGICZNE
- Owady, gryzonie – możliwość urazów w wyniku ukąszenia, ugryzienia, jak również zarażenia przenoszonymi przez nie chorobami zakaźnymi.
CZYNNIKI ERGONOMICZNE, PSYCHOSPOŁECZNE I ZWIĄZANE Z ORGANIZACJĄ PRACY
- Nadmierny wysiłek fizyczny, wymuszona pozycja podczas pracy jak również wykonywanie czynności powtarzalnych – możliwość dolegliwości bólowych wynikających z przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.
- Dyskomfort ze względu na nieprzyjemne zapachy, dokuczliwy hałas, złe oświetlenie, monotonię pracy – możliwość stresu psychicznego.
- Odpowiedzialność finansowa za bezpieczeństwo magazynowanych towarów i materiałów – możliwość stresu psychicznego.