W większości przypadków stanowisko magazyniera nie wymaga posiadania wykształcenia wyższego. Preferowane jest natomiast wykształcenie zawodowe. Atrakcyjność przyszłego pracownika w oczach pracodawcy zwiększa posiadanie prawa jazdy oraz uprawnień do obsługi wózków widłowych. Znajomość zasad gospodarki magazynowej będzie dodatkowym atutem, jednak nie zawsze jest to wymaganie niezbędne, gdyż pewien odsetek pracodawców zapewnia szkolenia stanowiskowe.
Co jednak w sytuacji, gdy firma nie proponuje przyuczenia do zawodu, a zależy nam na zdobyciu tej konkretnej posady? Skorzystać wówczas możemy z szerokiej oferty kursów, oferowanych przez centra szkoleniowe i szkoły doskonalenia zawodowego. Kursy takie trwają zazwyczaj nie dłużej niż tydzień, a ich koszt zamyka się w granicach 1500 zł. Dość wysoka cena wynika z faktu, że znaczna większość szkoleń kierowana jest do osób już pracujących na stanowisku magazyniera i w takiej sytuacji zazwyczaj to zakład pracy finansuje zajęcia. Nie brakuje oczywiście propozycji skierowanych do osób nie posiadających w tej dziedzinie doświadczenia.
Czego można nauczyć się na takim kursie? Przede wszystkim zagadnień związanych z magazynowaniem i logistyką, a zatem dotyczących technologii prac magazynowych, wydawania towarów czy prowadzenia dokumentacji. Poza tym kurs pomaga poznać systemy komputerowe, niezbędne w ewidencji zapasów magazynowych czy fakturowaniu. Obejmuje również problemy prawne, kwestie związane z inwentaryzacją czy towaroznawstwo. Zazwyczaj kończy się także zdobyciem uprawnień na operatora wózków widłowych, zatem niezbędne jest wcześniejsze dostarczenie dokumentacji lekarskiej, stwierdzającej brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu.