Zawód magazyniera obrósł wieloma stereotypami. To bardzo popularne na rynku pracy stanowisko, więc mówi się o nim często i przy różnych okazjach. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, temat został obwarowany wieloma mitami. Po pierwsze – magazyniera można znaleźć od ręki. To nieprawda – w odwrotnym przypadku oferty pracy nie pojawiałaby się tak licznie. Obecnie jest ich kilka tysięcy! Po drugie: magazynier przekłada tylko towary na półkach. Kolejny błąd, w dodatku bardzo krzywdzący.
Zawód magazyniera nie wymaga co prawda specjalistycznych kwalifikacji, jednak do jego zadań należy również przyjmowanie i wydawanie towaru, ewidencjonowanie go, kompletowanie zamówień, logistyka transportowa, kontrolowanie jakości towaru czy prowadzenie dokumentacji magazynowej. Dalej – magazynier musi posiadać prawo jazdy. W większości przypadków to również nieprawda – magazynier zazwyczaj zobowiązany jest do posiadania uprawnień na wózki widłowe, natomiast wymóg prawa jazdy pojawia się rzadko.
Kolejnym stereotypem jest opinia, że praca na magazynie wymaga dużej siły fizycznej. Jeszcze do niedawna rzeczywiście tak było, natomiast obecnie coraz częściej wprowadza się do firm udogodnienia w zakresie automatyzacji i robotyki. Pozwalają one skutecznie ograniczyć ilość czynności typowo fizycznych, a tym samym wpływają na bezpieczeństwo miejsca pracy.
I na koniec: magazynier nie musi obsługiwać komputera. To również mit. W obecnych czasach biegła znajomość pakietu Office jest niezbędna, łącznie z umiejętnością obsługi specjalistycznych programów komputerowych, bowiem branża gospodarki magazynowej chętnie korzysta z najnowszych zdobyczy informatycznych.