Podstawową przeszkodzą w zostaniu pracownikiem magazynowym są ograniczenia zdrowotne oraz dysfunkcje fizycznie. W związku z tym, że praca wiąże się z okresowym wykonywaniem czynności fizycznych, obsługą wózków podnośnikowych i innych narzędzi niezbędnych w organizacji gospodarki magazynowej, pracą przy komputerze oraz skrupulatnym sprawdzaniem stanu jakościowego towarów – wymaga określonych predyspozycji.
Czynnikiem dyskwalifikującym są ograniczenia sprawności kończyn górnych lub dolnych, a także niepodlegające korekcji wady wzroku, w tym nieumiejętność odróżniania barw czy brak zdolności widzenia stereoskopowego. Zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz problemy z narządem słuchu również utrudniają pracę na tym stanowisku.
Dodatkowo, magazynierem nie może zostać osoba, mająca alergię na czynnik, występujący w miejscu pracy oraz będąca nosicielem chorób (pasożytniczych i zakaźnych w przemyśle spożywczym). Dysfunkcje psychiczno-intelektualne zazwyczaj także są dyskwalifikujące. Mimo wszystko, niektóre wady zdrowotne (ograniczone w swym zakresie), pracodawca może zaakceptować, pod warunkiem, że miejsce pracy jest do tego przystosowane.