W obecnych czasach wiele się mówi na temat niepełnosprawnych osób i ich przydatności w różnych miejscach pracy. Firma, w której pracuję zawsze była bardzo rozwinięta jeśli chodzi o najświeższe trendy i zmiany w strukturach zawodowych kraju, dlatego gdy tylko pojawiły się pierwsze hasła o możliwościach zatrudniania osób niepełnosprawnych i związanych z nimi profitach, w mojej firmie od razu rozpoczęła się akcja rekrutująca takie osoby na stanowiska magazynierów, magazynier Radom.
Jako osoba zajmująca się działem HR, moim zadaniem było przygotowanie niezbędnych materiałów, zebranie informacji, napisanie ogłoszeń i sporządzenie profilu zawodowego niepełnosprawnego magazyniera. Osoba taka nie mogła być oczywiście niepełnosprawna fizycznie, ponieważ w dużym stopniu utrudniałoby jej to pracę związaną z przenoszeniem, ustawianiem i pakowaniem towarów. Tworząc profil zawodowy postanowiliśmy, że zatrudniona przez nas niepełnosprawna osoba powinna się wykazywać pełną sprawnością ruchową, a charakteryzować jedynie lekką niepełnosprawnością umysłową. Na zamieszczone przez nas ogłoszenie odpowiedziało ponad 20 osób – niby nie dużo, jednak należy pamiętać, że były to osoby niepełnosprawne, które na wiadomość o niepowodzeniu w procesie rekrutacyjnym mogą zareagować w bardzo negatywny i nieoczekiwany sposób.
Spośród dwudziestu zgłoszonych osób, komisja rekrutacyjna postanowiła zatrudnić dwóch mężczyzn, którzy wykazywali się najlepszymi zdolnościami organizacyjnymi i radzili sobie z umiejętnym uporządkowywaniem towarów. Z czasem okazało się, że ich wartość pracownicza jest tak samo duża, jak zdrowych pracowników. Prawdą okazało się, że niepełnosprawność umysłowa nie oznacza niezdolności radzenia sobie w pracy.