Magazynier jest zawodem, na którego zapotrzebowanie wzrasta najszybciej w ostatnich latach, w porównaniu do innych profesji. W wielu regionach naszego kraju zawód ten określa się mianem deficytowego, co oznacza, że na rynku pracy występuje jego niedobór. Potrzeby pracodawców w tej dziedzinie przewyższają możliwości ich zaspokojenia i wciąż rosną.
Praca na stanowisku magazyniera nie wymaga konkretnych kwalifikacji zawodowych ani ukończenia specjalistycznych szkół czy kursów. Wydawać by się zatem mogło, że znalezienie osób chętnych do pracy nie będzie takie trudne. Jednak, jak pokazują najnowsze wyniki badań – jest zupełnie odwrotnie. Z czego wynika taki stan rzeczy? Jedną z prawdopodobnych przyczyn mogą być zagrożenia zawodowe dla tego stanowiska.
Praca magazyniera traktowana jest, jako szczególnie niebezpieczna. Między innymi przez wzgląd na liczne urazy, na które narażeni są podczas pracy magazynierzy. Nie zachowując odpowiednich środków ostrożności, mogą oni ulec zwłaszcza upadkom z dużych wysokości. Grożą im także urazy, związane z przeciążeniem oraz powstałe na skutek uderzenia, zderzenia czy przygniecenia spadającym przedmiotem. Należy w tym miejscu jednak wyraźnie zaznaczyć, że większość wypadków w miejscu pracy magazyniera spowodowana jest z winy pracownika i wypływa z jego nieuwagi bądź nieostrożności.
Stąd tak ważna jest troska każdego pracodawcy i pracownika o stosowanie się do przepisów bezpieczeństwa. Magazynierzy powinni uważać zwłaszcza podczas obsługi wózków widłowych, kontrolować stan stabilności regałów i używać odzieży (zwłaszcza obuwia) roboczej. Niewskazany jest również pośpiech – zdecydowanie lepsze efekty przyniesie zadanie wykonane powoli i z rozwagą.